درباره رژیم درمانی

یکی از موانع اصلی در دستیابی به رژیمی اصولی، نیافتن متخصص تغذیه یا پزشک مجرب است، اما استفاده از خدمات رژیم لاغری کلینیک بهروز این مانع بزرگ را برای شما برطرف کرده است. با استفاده از برنامه های تغذیه ارائه شده توسط متخصصین مجرب ما می توانید به وزن دلخواه خود دست یابید.

اصول تغذیه و رژیم درمانی چیست؟

امروزه با انواع رژیم های غذایی مواجه می شوید یا تبلیغات زیادی می بینید که همگی ادعا می کنند بهترین راه برای کاهش وزن هستند. واقعیت این است که بسیاری از این رژیم ها جنبه تبلیغاتی دارند و گاهی نه تنها باعث کاهش وزن محسوس شما نمی شوند، بلکه شما را از گرفتن رژیم های مناسب منصرف می کنند. علاوه بر این، چنین رژیم هایی حتی اگر باعث کاهش وزن شوند، در بسیاری از موارد اثرات گذرا دارند، پس از مدتی علاوه بر افزایش وزن، شما را با مشکلات زیادی به خصوص بیماری های پوستی و ضعف عمومی همراه خواهند کرد. یک نکته اساسی در کاهش وزن این است که همیشه به یاد داشته باشید که یک شبه چاق نشدید، پس یک شبه هم لاغر نمی شوید! پس سوالی که پیش می آید این است که اصول تغذیه و رژیم درمانی چیست؟

رژیم درمانی (diet therapy) یک توصیه پزشکی است که برای وضعیت فعلی سلامت فرد استفاده می شود. رژیم درمانی نه تنها برای چاقی و کاهش وزن، بلکه برای سلامت عمومی بدن نیز کاربرد دارد. به طور کلی با این روش بسیاری از مشکلات داخلی بدن می توان تاثیر زیادی در درمان مشکلات جسمانی مشاهده کرد. عمده ترین مشکلات حاد و مزمن مردم ناشی از تغذیه ناسالم و نامناسب است. رژیم درمانی یک اصطلاح گسترده برای استفاده علمی از تغذیه به عنوان یک پیشگیری و درمان بیماری است.

در رژیم درمانی حتی بیماری هایی مانند سرطان و مشکلات قلبی عروقی نیز قابل درمان هستند. این روش باعث انتخاب متعادل مواد غذایی متناسب با بدن هر فرد می شود تا مواد مفید مورد نیاز به اندازه کافی وارد بدن شود. ترکیب غذاهای مناسب برای هر فرد و نوشیدن آب کافی می تواند به حفظ اندام کامل کمک کند. یک رژیم غذایی مناسب باید مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین ها را تامین کند.

تاثیر چاقی و کاهش وزن بر متابولیسم بدن

چاقی مفرط یا لاغری هر دو لبه های شمشیر هستند که نشانه های سوء تغذیه هستند. وجود هر دوی این عوامل سلامت عمومی بدن و متابولیسم اندام های مختلف را به خطر می اندازد. نکته مهم نحوه درمان این مشکلات است که باید به صورت علمی، تخصصی و صحیح انجام شود. روش های نامناسب در درازمدت عوارض خطرناکی مانند افتادگی پوست، مشکلات کیسه صفرا، ریزش مو، مشکلات عصبی و… دارد. بنابراین با توجه به اینکه رژیم درمانی صحیح مبتنی بر متابولیک درمانی است، علاوه بر بررسی علت اصلی چاقی و … لاغری، مزاج و ارزیابی خصوصیات فیزیولوژیکی با استفاده از رژیم غذایی، گیاهان دارویی و مکمل های غذایی انجام می شود.

فواید رژیم درمانی

◽ به سبک زندگی هر فرد توجه می کند و با آن مطابقت می دهد.
◽ از رژیم های غذایی سخت استفاده نمی کند و گرسنگی را در طول روز طولانی نخواهد کرد.
◽ کاهش وزن ثابت بدون عوارض جانبی.
◽ عدم افتادگی پوست در کاهش وزن های سنگین.
◽ احساس سبکی، آرامش و افزایش اعتماد به نفس.
◽ بهبود سایر بیماری های مرتبط با چاقی یا کاهش وزن.

انواع رژیم ها و روش های درمانی

انواع مختلفی از رژیم ها با عناوین مختلف وجود دارد. اغلب، رژیم‌های غذایی بر اساس یک منطقه یا فرهنگ خاص نامگذاری می‌شوند و خوردن غذاهای سالم در آن منطقه یا فرهنگ می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را کاهش دهد. برای مثال رژیم مدیترانه ای و رژیم اسکیمویی این رژیم ها سطح کلسترول خون را کاهش داده و خطر حمله قلبی را کاهش می دهد. رژیم های گیاهخواری، رژیم های نیمه گیاهخواری و انواع رژیم های درمانی از جمله رژیم های بدون گلوتن، بدون نمک، رژیم های کم چرب و رژیم های غذایی برای دیابتی ها از دیگر انواع رژیم های درمانی هستند. رژیم های درمانی توسط پزشکان تجویز و توسط متخصصان تغذیه تهیه می شود و اغلب رژیم درمانی بر اساس تغییرات در وضعیت سلامت فرد تغییر می کند.

سوالات متداول

برای استفاده از خدمات کلینیک بهروز می توانید با شماره تلفن های ما تماس بگیرید و یا فرم دریافت نوبت را در سایت پر کنید.

بله در قسمت مشاوره آنلاین می توانید از پزشک مورد نظر سوال بپرسید. همچنین از طریق تماس با کارشناسان کلینیک بهروز و یا ارسال پیام به واتساپ ما می توانید برای مشاوره غیر حضوری هماهنگ کنید.