سابسیژن

افرادی که مشکل آکنه بر روی صورت و بدن داشته‌اند با معضلاتی مانند جوشگاه‌های آکنه یا همان جای جوش آشنا هستند و احتمالا برای درمان آن راه‌های مختلف دارویی و پروسیجرهایی همچون لیزر‌های لایه‌بردار، میکرونیدلینگ و سابسیژن را امتحان کرده‌اند.

نخست باید بدانیم که جوشگاه‌ها چگونه تشکیل می‌شوند:

التهاب‌های پوستی و آسیبی به سطح پوست بر اثر آکنه‌ها وارد می‌شود، در بعضی موارد ایجاد اسکار (جای زخمی) می‌کند که ظاهری گود و تو رفته دارد. این تو رفتگی به معنای ایجاد چسبندگی سطح پوست به بافت‌های همبند زیرین است.

مشابه این جای زخم‌ها را در بریدگی‌های ناشی از عمل‌های جراحی و یا تصادفات در بدن مشاهده می‌کنیم. مهمترین ایراد به این جوشگاه‌ها ایجاد منظره ناخوشایند و تحت شعاع قراردادن زیبایی ظاهری فرد است.

اما سابسیژن چیست؟

روشی از جراحی‌های پوستی که در آن تلاش می‌کنیم با سوزنی و یا ابزارهای جدیدتر و کم‌خطر‌تر (کانولای سابسیژن ابداعی دکتر بهروز باریک‌بین) چسبندگی میان بافت‌های همبند و لایه زیرین پوست را از بین برده و سطح پوست را برای بازگشت به فرم اصلی خود رها کنیم، سابسیژن نام دارد.

blank

در روش سابسیژن ابداعی دکتر بهروز باریک‌بین که امروزه توسط متخصصان زیادی به کار گرفته می‌شود، از ابزاری به نام کانولا استفاده می‌شود. کانولا به دلیل نوک‌ غیر تیز و غیر برنده، مطمئن‌تر است و در عمق پوست وارد می‌شود. کانولا در صورت برخورد با عروق و اعصاب زیر پوستی به آنها آسیب نمی‌رساند و از کنار آن ها عبور می‌کند و در نتیجه در سطح وسیعی در زیر پوست قابلیت مانور دادن دارد و کبودی ایجاد نخواهد کرد.

مدت زمان درمان با کانولا به طور طبیعی بیشتر از تیغ نوکور است که این به دلیل غیر نوک تیز بودن آن است و البته استفاده از این روش نیازمند مهارت بالا و همچنین نیروی فیزیکی بیشتری برای آزاد کردن بافت فیبروز دارد.

با سابسیژن بافت آسیب دیده و اسکارها آزاد شده و گودی‌های ایجاد شده بر اثر آنها به حالت قبلی نزدیک می‌شوند. این عمل می‌تواند با سایر روش‌های درمان جوشگاه ترکیب شده و در نهایت رنگ پوست، فرم صورت و اندازه اسکارها را کاهش چشمگیری دهد. 

کانولا در صورت برخورد با عروق و اعصاب زیر پوستی به آنها آسیب نمی‌رساند و از کنار آن ها عبور می‌کند و در نتیجه در سطح وسیعی در زیر پوست قابلیت مانور دادن دارد و کبودی ایجاد نخواهد کرد. مدت زمان درمان با کانولا به طور طبیعی بیشتر از تیغ نوکور است که این به دلیل غیر نوک تیز بودن آن است و البته استفاده از این روش نیازمند مهارت بالا و همچنین نیروی فیزیکی بیشتری برای آزاد کردن بافت فیبروز دارد.

فواید سابسیژن به روش دکتر باریک‌بین:

 • این روش بسیار ساده و بی‌خطر است.
 • نیازی به بی‌هوشی ندارد.
 • درد بسیار جزئی و قابل تحملی دارد.
 • بهبود بسیار سریع التهاب و قرمزی پوست
 • بدون آسیب به بافت‌های اطراف
 • نتیجه رضایت بخش

سابسیژن در جوانسازی و زیبایی کاربردهای زیادی دارد که از جمله‌ آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان جوشگاه آکنه
 • چین و چروک‌های عمیق صورت (مانند خط اخم و خط خنده)
 • رفع اسکار زخم روی پوست

سابسیژن به این روش توسط کانولا که در پنج نوع است برای کاربردهای مختلف و کارایی در عمق‌های متفاوت طراحی شده است، انجام می‌شود. در سابسیژن به روش نوین به جای سوراخ کردن‌های مکرر که در روش مرسوم قدیمی توسط سوزن نوکور انجام می‌شد، فقط از یک سوراخ که اغلب کنار گوش و از داخل موهای خط ریش به وسیله کانولا ایجاد می‌شود، به زیر پوست کل ناحیه وارد شده و عملیات سابسیژن، طی مدت کوتاهی انجام می‌گردد و آسیب پوست را به حداقل می‌رساند.

روش های مرسوم :

 با استفاده از سوزن نوکور که شباهت زیادی به خنجر دارد در فواصل مختلف وارد بافت فیبروتیک شده و پس از به حالت افقی درآوردن سوزن در زیر پوست شروع به بریدن بافتهای فیبروتیک و در بسیاری از موارد ایجاد خونریزی و هماتوم می نماییم. به عبارتی خون در این روش به عنوان یک فیلر طبیعی عمل می کند.

معایب ساب سیژن با استفاده از سوزن نوکور :

 1. دراین روش باید بطور مکرر پوست مورد درمان را بصورت موضعی بی حس کرد که اغلب این کار با درد نسبتا زیادی همراه است و بیمار خاطره خوشی از این روش اغلب نخواهد داشت.
 2. سوراخ کردن های مکرر پوست توسط سوزنهای نوکور-نیازمند  در زیر هر اسکار بطور جداگانه- موجب بجا گذاشتن جوشگاههای خطی در بسیاری از موارد می شود که ظاهر خوشایندی نداشته و گاه مشکلی به مشکلات بیمار اضافه می نماید.
 3. رخداد خونریزی و تشکیل هماتوم موجب کبود شدگی های وسیع می شود که اغلب بیمار مجبور است چندین روز را در منزل سپری کند و در اجتماع حاضر نشود.
 4. خونریزی رخ داده و هماتوم حاصله در اثر استفاده از سوزن نوکور در طولانی مدت میتواند بدنبال ارگانیزه شدن موجب تشکیل فیبروز مجدد گشته و بتدریج به رخداد فرورفتگی مجدد کمک نماید. بنابراین اگرچه فلسفه باز شدن فیبروز و پاره شدن باندهای فیبروتیک بسیار جذاب و عالیست اما استفاده از روش مرسوم و با استفاده از سوزن نوکور با توجه به معایبی که ذکر شد روش ایده آلی به نظر نمی رسد.

گاه روشهای دیگری را به روش مرسوم با استفاده از سوزن نوکور اضافه می کنند تا میزان بهبودی ارتقا یابد مانند استفاده از مکش یا ساکشن بعد از انجام ساب سیژن که آن نیز با مشکلات  خاص خود همراه است. به عنوان مثال لازم است بیمار چندین جلسه هر روز یا یک در میان به پزشک جهت تکمیل درمان مراجعه نماید.

 تاریخچه ساب سیژن دکتر باریک بین(DR BB Subcision Device(

 از چند سال پیش من با در نظر داشتن لزوم باز شدن فیبروز و چسبندگی های جوشگاه های آکنه قبل از انجام لیزر درمانی یا استفاده از هر روش دیگر که روی پوست کار می کند از جمله پیلینگ یا میکرودرم ابریشن جهت نائل شدن به پاسخدهی حداکثر ، ایده استفاده از میله به جای سوزن به ذهنم رسید. ابتدا شروع به استفاده از آنژیوکت (با تغییر جهت آنژیوکت امکان استفاده از سر بلانت این میله فراهم می شد) و بعد کانولهای تزریق چربی برای عمل ساب سیژن به عنوان وسیله ای جایگزین سوزنهای نوکور کردم. پاسخ دهی خوب بود اما مشکلاتی وجود داشت به عنوان مثال در صورت استفاده از کانولهای یکبار مصرف، بدلیل  شکستگی آن در بافتهای شدیدا فیبروتیک و سفت مجبور به استفاده از چندین کانولا و لذا اسراف قابل توجه می شدیم. سوراخ شدن ناگهانی پوست در حین ساب سیژن نیز اتفاقی بود که گاه پیش می آمد. در سال1391ینجانب با توجه به تاثیر بسیار خوب ساب سیژن توسط کانولا تصمیم به طراحی وسیله ای جهت ساب سیژن گرفتم که هم خوش دست باشد و حتی الامکان پوست را درهنگام انجام کارسوراخ نکند وهم کارایی بالایی در پاره کردن و باز کردن بافتهای فیبروتیک جوشگاههای فرورفته آکنه را در عمق های مختلف داشته باشد. پس از آزمون و خطاهای متعدد، این وسیله طراحی و ساخته شد و با عنوان DR BB Subcision Device ثبت آن به عنوان اختراع در ایران انجام گردیده و مراحل ثبت اختراع آن در امریکا در حال انجام است.

روش کار :

 قبل از شروع کار ابتدا کل ناحیه درگیر توسط محلول تامیسنت (حاوی اپی نفرین، لیدوکائین و نرمال سالین) کاملا متورم و بی حس می گردد. اپی نفرین موجود در این محلول موجب تنگ شدن موضعی عروق شده و احتمال خونریزی را اندک می کند. در این روش ابداعی بجای سوراخ کردنهای مکرر توسط سوزن نوکور فقط از یک سوراخ(ایجاد شده با سرسوزن شماره 18) که اغلب کنار گوش و از داخل موهای خط ریش قرار دارد وارد زیر پوست کل ناحیه شده و عملیات ساب سیژن و پاره کردن بافتهای فیبروتیک را طی مدت کوتاهی (بر خلاف روش مرسوم قدیمی) انجام می دهیم. انفیلتراسیون مایع لابلای بافت مورد نظر در محل ساب سیژن موجب سهولت انجام کار و بی خطر شدن آن از نظر آسیب به عروق و اعصاب می گردد. همچنین تورم حاصل از تزریق محلول تامیسنت خود موجب هیدرودیسکسیون و باز شدن بافتهای فیبروتیک می گردد و به نوعی به باز کردن مکانیکی آینده کمک می نماید.

 نوک این وسیله به گونه ای طراحی شده که کند بوده و تیز و برنده نباشد (بر خلاف سوزن نوکور).

عوارض سابسیژن جوشگاه چیست؟

با انجام سابسیژن مقداری درد و تورم در موضع عمل ایجاد می‌شود که با استفاده از کمپرس سرد و مسکن به راحتی قابل کنترل است. عارضه دیگر کبودی در محل است که عدم مصرف آسپرین، ایندومتاسین، وارفارین یا سایر داروهای ضد انعقاد خون یک هفته قبل از درمان از بروز این عارضه جلوگیری می‌کند.

در مجموع سابسیژن روش مطمئن و کم‌عارضه‌ای است و استفاده از کانولا به کمتر شدن عوارض جانبی از قبیل کبودی و تورم کمک کرده و زمان بهبودی کوتاه‌تر می‌شود.

مراقبت‌های بعد از عمل سابسیژن جوشگاه چیست؟

تعداد جلسات درمان با این روش دو یا سه جلسه به فاصله چهار تا شش هفته است. بعد از عمل ناحیه سوراخ شده بخیه نمی‌شود چرا که پوست برش داده نشده و فقط یک سوراخ کوچک ایجاد شده است و محل سوراخ بطور طبیعی ترمیم می‌شود. یک پانسمان فشاری در موضع انجام شده و آنتی‌بیوتیک برای پیشگیری از عفونت تجویز می‌شود. ورزش‌های سنگین و استحمام با آب داغ تا 48 ساعت مجاز نیست.

سوالات متداول

برای استفاده از خدمات کلینیک بهروز می توانید با شماره تلفن های ما تماس بگیرید و یا فرم دریافت نوبت را در سایت پر کنید.

بله در قسمت مشاوره آنلاین می توانید از پزشک مورد نظر سوال بپرسید. همچنین از طریق تماس با کارشناسان کلینیک بهروز و یا ارسال پیام به واتساپ ما می توانید برای مشاوره غیر حضوری هماهنگ کنید.