سابسیژن

در باره سابسیژن

سابسیژن

افرادی که مشکل آکنه بر روی صورت و بدن داشته‌اند با معضلاتی مانند جوشگاه‌های آکنه یا همان جای جوش آشنا هستند و احتمالا برای درمان آن راه‌های مختلف دارویی و پروسیجرهایی همچون لیزر‌های لایه‌بردار، میکرونیدلینگ و سابسیژن را امتحان کرده‌اند.

نخست باید بدانیم که جوشگاه‌ها چگونه تشکیل می‌شوند:

التهاب‌های پوستی و آسیبی به سطح پوست بر اثر آکنه‌ها وارد می‌شود، در بعضی موارد ایجاد اسکار (جای زخمی) می‌کند که ظاهری گود و تو رفته دارد. این تو رفتگی به معنای ایجاد چسبندگی سطح پوست به بافت‌های همبند زیرین است.

مشابه این جای زخم‌ها را در بریدگی‌های ناشی از عمل‌های جراحی و یا تصادفات در بدن مشاهده می‌کنیم. مهمترین ایراد به این جوشگاه‌ها ایجاد منظره ناخوشایند و تحت شعاع قراردادن زیبایی ظاهری فرد است.

سابسیژن به روش دکتر بهروز باریک بین

اما سابسیژن چیست؟

روشی از جراحی‌های پوستی که در آن تلاش می‌کنیم با سوزنی و یا ابزارهای جدیدتر و کم‌خطر‌تر (کانولای سابسیژن ابداعی دکتر بهروز باریک‌بین) چسبندگی میان بافت‌های همبند و لایه زیرین پوست را از بین برده و سطح پوست را برای بازگشت به فرم اصلی خود رها کنیم، سابسیژن نام دارد.

سابسیژن ابداعی دکتر بهروز باریک‌بین

در روش سابسیژن ابداعی دکتر بهروز باریک‌بین که امروزه توسط متخصصان زیادی به کار گرفته می‌شود، از ابزاری به نام کانولا استفاده می‌شود. کانولا به دلیل نوک‌ غیر تیز و غیر برنده، مطمئن‌تر است و در عمق پوست وارد می‌شود. کانولا در صورت برخورد با عروق و اعصاب زیر پوستی به آنها آسیب نمی‌رساند و از کنار آن ها عبور می‌کند و در نتیجه در سطح وسیعی در زیر پوست قابلیت مانور دادن دارد و کبودی ایجاد نخواهد کرد.

مدت زمان درمان با کانولا به طور طبیعی بیشتر از تیغ نوکور است که این به دلیل غیر نوک تیز بودن آن است و البته استفاده از این روش نیازمند مهارت بالا و همچنین نیروی فیزیکی بیشتری برای آزاد کردن بافت فیبروز دارد.

با سابسیژن بافت آسیب دیده و اسکارها آزاد شده و گودی‌های ایجاد شده بر اثر آنها به حالت قبلی نزدیک می‌شوند. این عمل می‌تواند با سایر روش‌های درمان جوشگاه ترکیب شده و در نهایت رنگ پوست، فرم صورت و اندازه اسکارها را کاهش چشمگیری دهد. 

کانولا در صورت برخورد با عروق و اعصاب زیر پوستی به آنها آسیب نمی‌رساند و از کنار آن ها عبور می‌کند و در نتیجه در سطح وسیعی در زیر پوست قابلیت مانور دادن دارد و کبودی ایجاد نخواهد کرد. مدت زمان درمان با کانولا به طور طبیعی بیشتر از تیغ نوکور است که این به دلیل غیر نوک تیز بودن آن است و البته استفاده از این روش نیازمند مهارت بالا و همچنین نیروی فیزیکی بیشتری برای آزاد کردن بافت فیبروز دارد.

فواید سابسیژن به روش دکتر باریک‌بین:

  • این روش بسیار ساده و بی‌خطر است.
  • نیازی به بی‌هوشی ندارد.
  • درد بسیار جزئی و قابل تحملی دارد.
  • بهبود بسیار سریع التهاب و قرمزی پوست
  • بدون آسیب به بافت‌های اطراف
  • نتیجه رضایت بخش

سابسیژن در جوانسازی و زیبایی کاربردهای زیادی دارد که از جمله‌ آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درمان جوشگاه آکنه
  • چین و چروک‌های عمیق صورت (مانند خط اخم و خط خنده)
  • رفع اسکار زخم روی پوست

سابسیژن به این روش توسط کانولا که در پنج نوع است برای کاربردهای مختلف و کارایی در عمق‌های متفاوت طراحی شده است، انجام می‌شود. در سابسیژن به روش نوین به جای سوراخ کردن‌های مکرر که در روش مرسوم قدیمی توسط سوزن نوکور انجام می‌شد، فقط از یک سوراخ که اغلب کنار گوش و از داخل موهای خط ریش به وسیله کانولا ایجاد می‌شود، به زیر پوست کل ناحیه وارد شده و عملیات سابسیژن، طی مدت کوتاهی انجام می‌گردد و آسیب پوست را به حداقل می‌رساند.

عوارض سابسیژن جوشگاه چیست؟

با انجام سابسیژن مقداری درد و تورم در موضع عمل ایجاد می‌شود که با استفاده از کمپرس سرد و مسکن به راحتی قابل کنترل است. عارضه دیگر کبودی در محل است که عدم مصرف آسپرین، ایندومتاسین، وارفارین یا سایر داروهای ضد انعقاد خون یک هفته قبل از درمان از بروز این عارضه جلوگیری می‌کند.

در مجموع سابسیژن روش مطمئن و کم‌عارضه‌ای است و استفاده از کانولا به کمتر شدن عوارض جانبی از قبیل کبودی و تورم کمک کرده و زمان بهبودی کوتاه‌تر می‌شود.

مراقبت‌های بعد از عمل سابسیژن جوشگاه چیست؟

تعداد جلسات درمان با این روش دو یا سه جلسه به فاصله چهار تا شش هفته است. بعد از عمل ناحیه سوراخ شده بخیه نمی‌شود چرا که پوست برش داده نشده و فقط یک سوراخ کوچک ایجاد شده است و محل سوراخ بطور طبیعی ترمیم می‌شود. یک پانسمان فشاری در موضع انجام شده و آنتی‌بیوتیک برای پیشگیری از عفونت تجویز می‌شود. ورزش‌های سنگین و استحمام با آب داغ تا 48 ساعت مجاز نیست.

سوالات متداول

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به کلینیک بهروز می باشدطراحی و پشتیبانی توسط آژانس مارکتینگ داکتاپ