کربوکسی تراپی زیر چشم

از روش های پرطرفدار جوانسازی پوست در دنیا کربوکسی تراپی یا درمان با استفاده از گاز کربن دی اکسید است. در طی سال های طولانی ارتقای زیادی پیدا کرده است. از کربوکسی تراپی برای زیر چشم هم استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کربوکسی تراپی زیر چشم تا انتهای مقاله همراه ما باشید

کربوکسی تراپی چیست؟

با بالا رفتن سن اکسیژن پوست پایین می آید و میزان قابل توجهی از آن تا ۴۰ سالگی کاهش پیدا می‌ کند. هنگامی که پوست اطراف چشم به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکند، در معرض ابتلاء به چین و چروک و تیرگی قرار می گیرد که به طور کلی باید گفت وجود گاز cO2 در هر بافتی باعث تحریک و افزایش جریان خون و ایجاد و مویرگ های جدید و افزایش بازسازی و تولید بیشتر رشته های کلاژن و الاستین می شود. همچنین تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست با ایجاد آسیب ناشی از فشار و ضربه سلول‌ های چربی را می‌ شکند و افزایش جریان خون در رگ ها باعث افزایش اکسیژن در محل و دفع بهتر چربی می شود و باعث تخریب آن ها می‌شود. دو اتفاق دیگر که در اثر گاز دی اکسید کربن در بدن رخ می ‌دهند که یکی از آن ها افزایش غلظت گاز در جریان خون است که باعث گشاد شدن عروق و افزایش جریان خون می شود و دیگری این است که در ریه ها یک اتفاق به نام ROHR اتفاق می افتد و تفاوت غلظت گاز دی اکسید کربن در یک طرف غشای سلولی و هموگلوبین باعث تبادل این گاز با اکسیژن‌ می شود. همچنین در محل تزریق دی اکسید کربن وجود گاز co2 باعث تشکیل رگ های کوچک خونی و افزایش اکسیژن می شود که هر دو مورد در بافت چربی باعث تجزیه چربی های ناشی از اکسید شدن می شود. افزایش فشار بافتی ناشی از وجود گاز co2 باعث بروز یک فعالیت به شکل آبشاری می شود که نتیجه آن تجزیه چربی خواهد بود. افزایش جریان خون به سلول ها و تار های کلاژن و الاستین کمک می کند و در نهایت باعث جوانسازی پوست در محل تزریق می شود.

مزایای کربوکسی تراپی زیر چشم

مزایای کربوکسی تراپی زیر چشم شامل: استفاده از کربوکسی تراپی نتیجه بسیار مطلوبی از درمان تیرگی دور و زیر چشم قابل مشاهده خواهد بود. برای انجام کربوکسی تراپی نیاز به تجهیزات بیمارستانی نخواهد بود و در مطب به راحتی انجام می ‌شود. همچنین بعد از کربوکسی تراپی هم نیاز به طی دوران نقاهت و استفاده نیست. بعد از انجام کربوکسی تراپی شما میتوانید به راحتی به کار و زندگی روزمره خود باز کردید بدون اینکه نیاز به کمک داشته باشید. اگر این عمل توسط پزشک پوست با تجربه انجام شود، فرد دارای بیماری خاصی نباشد، بهترین نتایج بدون عوارض جانبی حاصل می شود. همچنین بعضی از مشکلات مانند قرمزی و افزایش حرارت بدن بعد از عمل به سرعت از بین می روند و به حالت طبیعی برمی گردند.

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

◽ بعد از انجام کربوکسی تراپی صورت تا چند ساعت اول باید از نفوذ آب و رطوبت بدن به شدت جلوگیری شود.
◽ تورم بعد از کربوکسی تراپی تا ۴۸ ساعت برطرف می‌ شود و اصلا جای نگرانی نیست.
◽ حدود ۲۴ ساعت بعد از انجام نقاشی ترابی از رفتن به هم استفاده از آب سرد و شنا به شدت خودداری کنید.
◽ همچنین تا یک ماه از قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب و برنزه کردن بپرهیزید.
◽ پس از انجام دادن فعالیت های ورزشی سنگین بعد از کربوکسی تراپی تا حد امکان خودداری شود.
◽ گرم های ترمیمی که توسط پزشک پوست تجویز شده است را به طور مرتب و مداوم استفاده کنید.
◽ همچنین جلسه معاینه بعد از کربوکسی تراپی را فراموش نکنید.
با رعایت نکات گفته شده می توانید نتیجه بسیار مطلوبی انجام کربوکسی تراپی زیر چشم بگیرید.

آیا کربوکسی تراپی ماندگاری دارد؟

میزان ماندگاری کربوکسی تراپی به قسمت تحت درمان بستگی دارد، اما در کل باید گفت این روش درمانی برای رفع تیرگی دور چشم حدود شش ماه ماندگاری دارد و با تکرار آن می توانید مدت زمان ماندگاری آن را بیشتر کنید.

کربوکسی تراپی چگونه عمل می کند؟

کربوکسی تراپی را می‌توان به مزوتراپی تشبیه کرد. در این روش گاز کربن دی اکسید به لایه‌های زیر پوست زیر می شود. کربن دی اکسید وارد شده به بافت ها به صورت موضعی در محل تحت درمان منتشر می ‌شوند. همچنین بدن در واکنش با افزایش میزان دی اکسید کربن شروع به فعالیت می کند. گاز دی اکسید کربن در فرآیند تولید انرژی توسط سلول‌های بدن ما تولید می‌شود. سلول‌ها با استفاده از مواد غذایی مثل قندها و گاز اکسیژن، در فرآیند تنفس سلولی، انرژی و دی اکسید کربن تولید می‌ کنند. برای همین بدن ما به طور مداوم به اکسیژن نیاز دارد و دی اکسید کربن تولیدی را با بازدم دفع می‌ کند.

جوانسازی با استفاده از کربوکسی تراپی چیست؟

زمانی که میزان دی اکسید کربن در یک بافت زیاد می شود، یعنی میزان ورود اکسیژن کم بوده و یا خون رسانی به آن کاهش پیدا کرده است. به دلیل اینکه دی اکسید کربن به کمک خون از بافت‌های بدن به ریه انتقال پیدا می کنند تا دفع شوند. بدن برای جبران این دو مشکل احتمالی خونرسانی به آن بافت را افزایش می‌دهد. در واقع در کربوکسی تراپی فرایند های طبیعی بدن را تحریک می ‌کنند تا به نتیجه دلخواه برسند. بعد از تزریق دی اکسید کربن به زیر پوست، حدود ۷۰ درصد از این گاز با آب موجود در بافت و خون واکنش نشان می دهد و باعث تبدیل به ماده ‌ای اسیدی به نام بیکربنات می‌شود. بیکربنات باعث اسیدی شدن محیط بافت و خون موضعی می ‌شود و بدن برای جبران این مشکل، خونرسانی به بافت را افزایش می دهد. هرچه محیط بافت اسیدی ‌تر باشد، اکسیژن بیشتری به آن وارد می‌شود.

آیا افزایش خونرسانی باعث جوانسازی می‌ شود؟

برای افزایش خونرسانی بافتی، بدن راهکار هایی دارد. یکی گشاد شدن عروق کوچک بافتی است. عروق بلافاصله بعد از این که در معرض درصد بالای کربن دی اکسید قرار می ‌گیرند، گشاد شده و خونرسانی بافتی را افزایش می ‌دهند. سپس بدن شروع به ترشح فاکتورهای رشد مختلف می ‌کند تا در آن محل عروق جدیدی شکل بگیرد و شبکه ‌ی خونرسانی گسترده ‌تر شود. این فاکتورهای رشد سه تاثیر مهم بر روی بافت می‌گذارند:

◽ خونرسانی را افزایش می‌ دهند.
◽ بافت را تشویق به سوزاندن چربی‌ها می‌ کنند.
◽ فرآیندهای ترمیمی پوست مانند کلاژن سازی را تحریک می‌ کنند.

کاربردهای کربوکسی تراپی چیست؟

از کربوکسی تراپی استفاده های بسیاری می شود که در درمان های زیبایی کاربرد های آن شامل:

◽ بهبود انعطاف پذیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست
◽ رفع آثار پیر پوستی و جوانسازی پوست
◽ رفع تیرگی و چروک‌های دور چشم
◽ کاهش سلولیت و چربی‌های موضعی
◽ درمان استرچ مارک یا ترک‌های پوستی ناشی از حاملگی یا چاقی
◽ جوانسازی بخش‌های مختلف بدن مانند گردن، دکلته و پشت دست
◽ برطرف کردن چین و چروک‌های صورت
◽ موثر در درمان ریزش مو
◽ بهبود نتایج لیپوساکشن
◽ برطرف کردن جای زخم و آثار آکنه
در کل از کربوکسی تراپی می توان در بخش های مختلف بدن مثل پلک ها، صورت، گردن، دست ها، شکم، باسن و پاها استفاده کرد.